HOLTER EKG

Całodobowe monitorowanie rytmu serca za pomocą holtera EKG

 

Podstawowe informacje

Badanie holterowskie - badanie EKG metodą Holtera (nazwa pochodzi od nazwiska twórcy) wykonywane jest, aby ocenić aktywność elektryczną serca w ciągu całej doby.

Umożliwia rejestrację zaburzeń rytmu i przewodnictwa, ocenę pracy rozrusznika serca oraz nieprawidłowości w ukrwieniu mięśnia sercowego, dzięki zastosowaniu wielogodzinnej rejestracji zapisu EKG w warunkach normalnej aktywności badanego.
Ważnymi cechami holtera EKG są niewielkie rozmiary i możliwość przymocowania do ciała lub ubrania pacjenta w sposób nie krępujący ruchów. Umożliwia to normalną aktywność życiową ze sportem i snem włącznie.

Typowe wskazania do badania to:

  • zaburzenia rytmu serca (kołatanie serca, przyspieszone bicie serca, nierównej pracy serca)
  • bradykardia – nieprawidłowo wolna czynność serca, poniżej 60 uderzeń na minutę – wykluczenie bloku serca (zaburzenia przewodzenia impulsów elektrycznych)
  • choroba niedokrwienna serca
  • konieczność sprawdzenia sprawności pracy wszczepionego rozrusznika serca
  • omdlenia, zasłabnięcia, utraty przytomności, aby potwierdzić lub wykluczyć przyczyny kardiologiczne

 

Opis badania

Na klatce piersiowej badanego nakleja się jednorazowe elektrody, następnie łączy się je kablami z rejestratorem EKG. Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie skóry przed przyklejeniem elektrod (odtłuszczenie, a u mężczyzn niekiedy potrzebne jest wygolenie włosów).
Holter przypinany jest najczęściej do paska, co umożliwia badanemu swobodne poruszanie się.W czasie trwania rejestracji pracy serca holterem EKG. obowiązuje zakaz kąpieli i pryszniców, nie wolno używać poduszek i koców elektrycznych.

 

Wynik

Po 24 lub 48 godzinach aparat jest zdejmowany w Pracowni Holterowskiej. Zapisane dane zostają wczytane do komputera, a potem ocenione przez kardiologa.