USG SZYI / TARCZYCY / WĘZŁÓW CHŁONNYCH

 

Podstawowe informacje:

 

Badanie USG szyi

Jednym z najważniejszych narządów szyi jest tarczyca, w której oceniamy za pomocą USG wielkość obu płatów (w trzech wymiarach) oraz grubość jej cieśni. Dokładna diagnostyka miąższu tarczycy umożliwia wykrycie zmian ogniskowych (torbiele, guzki), jak również ocenę innych struktur znajdujących się na szyi ,takich jak: węzły chłonne, naczynia krwionośne, mięśnie i tkankę podskórną oraz ślinianki . Badanie USG jest niezwykle przydatne w ocenie wnikania gruczołu tarczowego w obręb klatki piersiowej (wole zamostkowe). Diagnostyka USG przytarczyc obejmuje wykazanie i lokalizację ewentualnych guzów.

 

Badaniem USG obejmuje się również węzły chłonne szyi, nadobojczykowe i podobojczykowe. Dokładna ocena ślinianek przyusznych oraz podżuchwowych umożliwia wykrycie stanów zapalnych, obecność guzów czy zmienionych węzłów chłonnych.

 

 

 

Badanie USG węzłów chłonnych

Badanie USG jest najskuteczniejszą metodą oceny wielkości oraz budowy węzłów chłonnych. Najczęściej spotykamy się z powiększeniem lub bolesnością uciskową węzłów. Do najgroźniejszych przyczyn w/w zmian należą nowotwory, np. chłoniak, ziarnica złośliwa lub przerzuty nowotworowe do węzłów chłonnych. Zakażenia bakteryjne lub choroby wirusowe również mogą powodować odczynowe zmiany w obrębie węzłów. Niezwykle ważna w ocenie powiększonych węzłów chłonnych jest dodatkowa opcja stosowana w diagnostyce USG pozwalająca na badanie unaczynienia węzła chłonnego w technice dopplera mocy (power-doppler). Węzły chłonne mają bowiem bardzo charakterystyczne unaczynienie, które ulega poważnym zmianom w przypadku gdy węzeł chłonny zajęty jest przez chorobę nowotworową.

 

Proponujemy ocenę węzłów:

-podżuchwowych,
-szyjnych, potylicznych,
-nadobojczykowych i podobojczykowych,
-pachowych,
-pachwinowych,
-przestrzeni zaotrzewnowej (powiększone w przypadku chorób nowotworowych układu pokarmowego).